piątek, 25 grudnia 2020

Życzenia Świąteczne

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim działkowym rodzinom i sympatykom ogrodnictwa działkowego składam najlepsze życzenia przede wszystkim zdrowia, które w obecnym trudnym czasie epidemii jest najważniejsze dla nas wszystkich, życzę również pomyślności, szczęścia i wiele radości. Niech radość i spokój Świąt Bożego Narodzenia, Przyniesie Państwu wiele radosnych i ciepłych chwil, odpoczynku przy rodzinnym stole oraz mnóstwa pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym. Niech w nadchodzącym Nowym Roku 2021 nie opuszcza Państwa zdrowie, pomyślność i spełnią się wszystkie marzenia.

Zarząd ROD AZALIA w Łodzi



czwartek, 26 listopada 2020

Kontakt z Zarządem ROD Azalia w Łodzi

W celu ułatwienia kontaktu i sprawnego załatwiania spraw działkowców zachęcany do kierowania zapytań, pism i wniosków na adres e-mail:

rod.azalia@gmail.com

W dalszym ciągu można również wrzucać korespondencję do skrzynki znajdującej się na drzwiach Biura Zarządu.


Numer rachunku bankowego ROD Azalia w Łodzi

Przypominamy, że wpłaty na poczet opłat ogrodowych należy dokonywać na numer rachunku bankowego ROD Azalia w Łodzi:

19 1090 1304 0000 0001 3182 4011

Santander Bank Polska S.A.

W przelewach prosimy podawać imię i nazwisko działkowca oraz numer działki.

Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w sprawie projektu Ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

 Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w sprawie projektu Ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy 

Krajowy Zarząd PZD dziękuje wszystkim strukturom Związku oraz działkowcom za zaangażowanie zajmowanie stanowisk dotyczących niekorzystnych dla rodzinnych ogrodów działkowych i działkowców zapisów projektu Ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy (u.p.s.s.). Krajowy Zarząd podkreśla, że docenia cenną inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie – niedobory wody stają się w świetle przemian klimatycznych coraz większym problemem. Jednak rozwiązanie tej poważnej sytuacji nie może odbywać się kosztem rodzinnych ogrodów działkowych.

Krajowy Zarząd PZD pragnie zwrócić uwagę wszystkim organom PZD oraz działkowcom, którzy pragną zająć jeszcze stanowisko w tej sprawie, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Wiślanej, które do tej pory było odpowiedzialne za prowadzenie projektu u.p.s.s. zostało rozwiązane Rozporządzeniem Rady Ministrów w dniu 7.10.2020 r. Kierowanie pracami nad projektem powierzone zostało Ministerstwu Klimatu i Środowiska (Departament Gospodarki Wodnej). W związku z powyższym wszelkie dalsze wystąpienia prosimy kierować właśnie do tej jednostki pod adres ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa.

Jednocześnie informujemy, że temat „Aktywność w Związku w zakresie projektu Ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy” będzie przedmiotem obrad Krajowej Rady PZD zaplanowanej na dzień 5.12.2020 r.

 

Krajowy Zarząd PZD

Warszawa, 19.11.2020 r.

poniedziałek, 16 listopada 2020

Poprawne kontakty międzysąsiedzkie w ROD

 Z uwagi na epidemię koronawirusa w Polsce szkolenia dla nowych działkowców zostały zawieszone do odwołania.

W tym okresie zachęcamy do zapoznania się z PREZENTACJĄ pt. “Poprawne kontakty międzysąsiedzkie w ROD”. Prezentacja przedstawia kilka najważniejszych zasad, których powinniśmy przestrzegać na działkach. Poruszono między innymi temat psów w ROD, parkingu, jak również aktualnego problemu czyli spalania na działkach w ROD.  

Agnieszka Lazar

Instruktor ds. ogrodnictwa

Okręg Łódzki PZD

Prezentacja znajduje się pod linkiem: http://lodz.pzd.pl/poprawne-kontakty-miedzy-sasiedzkie-w-rod/



wtorek, 3 listopada 2020

Działkowcy walczą o swoje prawa - 7 lat temu ocalono polskie ogrody działkowe - 13.12.2020 r.

W tym roku mija 7 lat od uchwalenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Bez wątpienia było to jedno z najdonioślejszych wydarzeń w całej historii polskiego ogrodnictwa działkowego. Zwieńczyło bowiem wiele miesięcy walki środowiska działkowców o przyjęcie nowej ustawy, która zapewniła istnienie i rozwój ogrodów działkowych w Polsce. Sukces był tym większy, że ustawa jest dziełem samych działkowców, którzy ją opracowali i złożyli do Sejmu jako projekt obywatelski poparty podpisami ponad 924 tysięcy obywateli.

Jest to jeden z pierwszych przypadków w naszym kraju, kiedy projekt obywatelski stał się obowiązującym prawem. Świadczy to o wielkiej determinacji, jedności oraz sile środowiska działkowców w Polsce. Dzięki ogromnemu wysiłkowi oraz integracji udało się ocalić prawie 5 tysięcy ogrodów dla miliona obywateli, a także zachować silną, ogólnokrajową organizację, która skutecznie reprezentuje i broni interesów działkowców. Jest to niezwykły wyczyn, zważywszy na fakt, że jeszcze kilka miesięcy wcześniej groźba likwidacji ogrodnictwa działkowego w Polsce była zupełnie realna.

Przypomnieć wypada, że przez 18 miesięcy polscy działkowcy, ich ogrody i organizacja znajdowali się w dramatycznej sytuacji. Była ona rezultatem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012 roku, który zakwestionował przepisy stanowiące podstawę funkcjonowania PZD i ogrodów. W wyroku tym Sejm został zobowiązany do uchwalenia nowych przepisów do 21 styczna 2014 roku. W przeciwnym wypadku Związek utraciłby byt prawny, a w efekcie – wygasłyby prawa majątkowe do gruntów i infrastruktury wszystkich ROD, co równocześnie pozbawiłoby działkowców praw do działek. Taka sytuacja oznaczałaby zaprzepaszczenie ponad 115-letniego dorobku polskiego ogrodnictwa działkowego.

Dlatego też kluczowe stało się szybkie przygotowanie takich propozycji legislacyjnych, które zapobiegłyby likwidacji dziedzictwa polskich działkowców. Z tego względu, nie czekając na polityków, działkowcy i ich Związek wzięli sprawy w swoje ręce. W kilka tygodni opracowali dobry projekt ustawy, a następnie rozpoczęli kampanię promocyjną i zbieranie podpisów pod projektem. Warunkiem wniesienia do Parlamentu projektu ustawy przez samych obywateli jest bowiem zebranie co najmniej 100 tysięcy podpisów. W ciągu trzech zimowych miesięcy działkowcy zebrali zaś bezprecedensową liczbę prawie miliona podpisów poparcia i złożyli projekt ustawy w Sejmie. Poparcie to było o wiele większe, zostało bowiem wyrażone również w tysiącach apeli, petycji i innych wystąpieniach indywidualnych oraz zbiorowych. Tak masowe poparcie wynikało z tego, że projekt nie tylko spełniał wytyczne Trybunału Konstytucyjnego, ale również zachowywał prawa działkowców, co gwarantowało istnienie i rozwój polskich ogrodów działkowych.

Jednakże w czasie, kiedy tysiące działkowych woluntariuszy zbierało podpisy, niektóre partie parlamentarne, forsowały własne projekty ustaw oparte o założenia całkowicie sprzeczne z oczekiwaniami działkowców. Dążono do zlikwidowania samodzielnej i samorządnej organizacji społecznej, jaką jest PZD, a także nacjonalizacji i komunalizacji jego praw majątkowych, zwłaszcza do gruntów, bez żadnego odszkodowania. Skutkiem tego byłoby odebranie praw do działek i majątku samym działkowcom. Budziło to ogromne zaniepokojenie, gdyż wygaśnięcie praw PZD i działkowców oznaczało brak podstawy do funkcjonowania niemal 5 tysięcy ogrodów oraz użytkowania działek przez prawie milion polskich rodzin. Dlatego, w odróżnieniu od innych propozycji ustawowych, głównym celem projektu obywatelskiego było zachowanie tych praw, gdyż była to kwestia kluczowa dla dalszego istnienia i rozwoju ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Projekt obywatelski został złożony w lutym 2013 roku, jednak merytoryczne prace nad projektem rozpoczęły się dopiero w lipcu 2013 roku; pozostało więc niespełna pół roku na uchwalenie ustawy. W tym czasie odbyło się 12 wielogodzinnych posiedzeń komisji oraz podkomisji sejmowych, w trakcie których złożono blisko 250 poprawek do projektu obywatelskiego. Efektem wprowadzonych do projektu zmian (głównie za sprawą posłów ówczesnej partii rządzącej) było to, że projekt złożony przez działkowców został zmieniony w dokument dla nich niekorzystny. Pojawiło się wiele zapisów, które w szybkim czasie doprowadziłyby do likwidacji ROD. Projekt obywatelski został więc zdeformowany i zamieniony w swoją karykaturę. O zachowanie integralności tego dokumentu walczyli podczas wszystkich posiedzeń komisji i podkomisji sejmowych przedstawiciele wnioskodawców: Prezes PZD Eugeniusz Kondracki oraz pełnomocnicy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Bartłomiej Piech i Tomasz Terlecki. Jeżeli było to tylko możliwe w posiedzeniu brali także udział przedstawiciele wybranych OZ. Gdyby nie konsekwentna walka o każdy zapis nowej ustawy miałaby ona dzisiaj zupełnie inny kształt.

Niezależnie od tego sami działkowcy okazywali swoje oburzenie na postawę niektórych posłów, którzy zniekształcili projekt poparty przez niemal milion obywateli. W całej Polsce odbyły się jednego dnia manifestacje pod urzędami Wojewódzkimi i Marszałkowskimi. Kiedy to nie poskutkowało zorganizowali 10 października 2013 r. ogólnopolską manifestację działkowców, w której uczestniczyło ponad 15 tysięcy działkowców z całego kraju. Działkowcy sprzeciwili się krzywdzącym zmianom wprowadzonym do projektu obywatelskiego, które wykrzywiły sens poszczególnych zapisów, gwarantujących utrzymanie charakteru ogrodów oraz zapewniały stabilność prawną i organizacyjną ROD. Zażądali również zdecydowanego przyspieszenia prac parlamentarnych, gdyż w tym czasie pozostało zaledwie 3 miesiące na uchwalenie nowej ustawy.

Trud tysięcy działkowców nie poszedł na marne. W trakcie trwania ogólnopolskiej manifestacji działkowców posłowie ówczesnej partii rządzącej wycofali się z większości swoich szkodliwych poprawek i projekt odzyskał treść zabezpieczającą prawa ogrodów i działkowców. Od tego czasu z impetem ruszyły prace parlamentarne. Sejm uchwalił ustawę niemal jednogłośnie (jedynie dwóch posłów było przeciw). Wszystkie kluby parlamentarne wyraziły swoje poparcie dla inicjatywy obywatelskiej. Posłowie wyrazili także uznanie dla konsekwentnej walki PZD i wszystkich działkowców. Następnie Senat niemal jednogłośnie przyjął ustawę działkową, wraz z czterema poprawkami. Ustawa musiała ponownie wrócić pod glosowanie Sejmu, który 13 grudnia 2013 roku ponownie ją zaakceptował, tym razem z poprawkami Senatu. Zakończenie całego procesu legislacyjnego nastąpiło jednak 18 grudnia, kiedy Prezydent RP podpisał uchwaloną ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych. Nastąpiło to zaledwie trzy dni od otrzymania tej ustawy, co wywołało ogromną radość w milionowym środowisku polskich działkowców.


Nowa ustawa weszła w życie 19 stycznia 2014 roku, a więc dwa dni przed terminem wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny. Dzięki temu udało się uratować dorobek prawny i organizacyjny polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego, w tym zachować prawie 5 tysięcy ogrodów działkowych. Ustawa zabezpieczyła bowiem nie tylko ich istnienie, ale także rozwój. Ponadto w pełni dostosowała przepisy do Konstytucji. Zapewniła działkowcom wolność zrzeszania, zagwarantowała pluralizm organizacji działkowych oraz poszanowanie praw właścicieli gruntów zajętych przez ogrody. Jednocześnie ustawa zachowała wszystkie prawa działkowców. Utrzymała zwłaszcza ich prawa do gruntów i pozostałego majątku (np. infrastruktury, altan). Spośród najważniejszych praw ustawa zagwarantowała działkowcom:

• prawo do działki ujawniane w księdze wieczystej,

• możność przenoszenia prawa do działki bezpośrednio między działkowcami,

• odrębną własność nasadzeń, obiektów i urządzeń na działce,

• zwolnienie z podatków,

• udogodniony tryb przejścia prawa do działki w razie śmierci i rozwodu,

• odszkodowania i tereny zamienne w razie likwidacji ogrodu,

• zwiększoną ochronę sądową praw działkowców.

Wywalczenie tak dobrej ustawy było niewątpliwie ogromnym sukcesem polskich działkowców i ich Związku. Było to możliwe tylko dzięki jedności całego środowiska, które wspólnie i z wielką determinacją walczyło o swoje fundamentalne prawa. Razem dokonano rzeczy prawie niemożliwej – szybko opracowano projekt ustawy regulujący skomplikowaną materię, zebrano pod tym dokumentem niemal milion podpisów oraz doprowadzono do uchwalenia ustawy w ciężkich warunkach politycznych tuż przed upływem terminu wyznaczonego przez Trybunał Konstytucyjny. To niezwykłe dokonanie jest dziełem wszystkich działkowców i PZD. Wspólnymi siłami podjęto skuteczną walkę o uratowanie ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Eugeniusz Kondracki
Prezes Polskiego Związku Działkowców



Jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe przed zimą?

 Z każdym dniem temperatury na zewnątrz są coraz niższe i szybkimi krokami zbliża się okres zimowy. Jak wiadomo, zimą rośliny w ogrodzie, ale także na balkonie czy tarasie, często mogą ucierpieć z powodu niskich temperatur. Jak i kiedy osłaniać rośliny przed przemarznięciem?

Dlaczego rośliny przemarzają?

O odpowiednie warunki dla rozwoju roślin powinniśmy zadbać już na etapie planowania i wyboru roślin do nasadzeń. Warto sprawdzić, czy wybrane przez nas rośliny są wystarczająco odporne na mróz i czy zima po prostu ich nie zniszczy. Dotyczy to szczególnie najbardziej wrażliwych na nasz klimat gatunków, często spotykanych w sprzedaży drzew, krzewów czy bylin, które pochodzą z cieplejszych niż nasza stref klimatycznych, co powoduje, że ich naturalna odporność na niską temperaturę jest niewielka. Rośliny takie, jak np. ketmia syryjska (hibiskus), hortensja ogrodowa, hebe, ostrokrzew, rododendron, azalie japońskie, laurowiśnia, wawrzyn szlachetny, a także wiele roślin doniczkowych i balkonowych, które w ogromnej większości wywodzą się z krajów tropikalnych, gdzie w ogóle nie ma zimy i nasz klimat w zimie będzie dla nich zabójczy.

Pamiętajmy także, że nawet uprawiane od lat w naszym kraju rośliny (iglaste bądź liściaste) mogą przemarznąć w niektóre zimy. Rośliny osłabione, nienawożone, uprawiane w niewłaściwych warunkach, przycinane w nieodpowiednim terminie lub wystawione zimą na działanie silnych wiatrów są bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane niską temperaturą, ponieważ procesy fizjologiczne zachodzące w ich tkankach są zaburzone i nie przygotowują roślin do przetrwania trudnego zimowego okresu.


Jak przygotować rośliny do zimy?

Po pierwsze, aby rośliny rosnące w ogrodzie lub w pojemnikach na tarasach czy balkonach nie przemarzły zimą, muszą być przede wszystkim odpowiednio do niej przygotowane. W tym celu warto zasilić rośliny jesienią (wrzesień/październik) tzw. nawozami jesiennym, które w składzie nie zawierają azotu, a jedynie potas i fosfor (te pierwiastki wpływają na szybsze drewnienie pędów przed zimą i wzmacniają system korzeniowy). Nie można także zapomnieć o obfitym podlaniu roślin zimozielonych (transpirują cały czas, także w zimie) przed nadejściem mrozów (np. iglaki, rododendrony, azalie japońskie, ostrokrzewy).

Po drugie, gdy zima już stanie za progiem, istotne jest zabezpieczenie przed zimą roślin wrażliwych na mróz. Gdy dana roślina może ucierpieć od mrozu, musimy pomóc jej przetrwać zimę.

Rośliny uprawiane w donicach w donicach ustawiamy na kilkucentymetrowej warstwie styropianu, owijamy donice białą agrowłókniną, zabezpieczamy kartonem, siatką cieniującą, jutą itp. Nie używamy do tego celu folii lub innego materiału, który nie przepuszcza powietrza, aby nie zaparzyć roślin.

Mokry ciężki śnieg może być groźny dla kolumnowych odmian iglaków i innych roślin. Dlatego też, przed nadchodzącymi opadami śniegu,warto spiralnie obwiązać sznurkiem korony iglaków, aby śnieg nie zniekształcił lub nie wyłamał ich gałęzi. Warto obwiązać ściśle także liście juki ogrodowej (tworząc z nich jeden pęk), aby nadmiar wilgoci i chłód nie zaszkodziły roślinom.

Rośliny ogrodowe, rosnące w gruncie  można zabezpieczać w różny sposób. Najczęściej owija się je białą agrowłókniną (np. korony wrażliwych krzewów ozdobnych – ketmia, hortensja ogrodowa, azalie, rododendrony), okłada i obwiązuje słomą (np. pnie drzew) lub okrywa stroiszem (niskie byliny, wrzosy, wrzośce, płożące iglaki). W sprzedaży spotkać można specjalne przygotowane tzw. gotowe kaptury (różnych rozmiarów) wykonane z agrowłókniny, służące do okrywania roślin. Do okrywania nie używamy czarnej agrowłókniny, aby słońce nie nagrzewało jej (co może prowadzić do zaparzenia roślin) w czasie cieplejszych dni. Warto także ziemię wokół roślin wyściółkować kilkucentymetrową warstwą kory.

Nie okrywamy roślin zbyt wcześnie, kiedy zdarzają się jeszcze ciepłe dni – najlepiej rozpocząć osłanianie po pierwszych,  jesiennych przymrozkach, tak by rośliny się nie zaparzały. Należy także pamiętać, że zimą mogą zdarzyć się ciepłe, bardzo słoneczne dni (szczególnie pod koniec zimy, na przedwiośniu). Warto w takie dni podlewać rośliny (szczególnie zimozielone i rosnące w donicach), w ciągu dnia, na kilka godzin odkryć osłonę, by rośliny nie nagrzewały się zbytnio.


tekst i zdjęcia:

Maciej Aleksandrowicz

specjalista ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki PZD


Wiersz Antoniego Gieczewskiego "Jesień na działce"

 


sobota, 17 października 2020

Covid 19 – zasady bezpieczeństwa w ROD

9 października 2020 r. Rada Ministrów wydała kolejne rozporządzenie dotyczące przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jedną z nowości jest przepis odnoszący się bezpośrednio do ROD.

Zgodnie z rozporządzeniem, na osoby przebywające w miejscach ogólnodostępnych nałożono obowiązek zakrywania nosa i ust (przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego (w § 27 ust. 1 rozporządzenia). Od tego obowiązku wprowadzono pewne wyjątki. W kontekście ROD na szczególną uwagę zasługuje § 27 ust. 3  pkt 12, który stanowi, że obowiązku o którym mowa w § 27 ust. 1 nie stosuje się osoby przebywającej na terenie „rodzinnego ogródka działkowego”.

W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, że intencją autorów rozporządzenia było zwolnienie osób przebywających na działce w ROD z obowiązku zasłaniania nosa i ust. Z uwagi na pewne nieścisłości w nazewnictwie, warto jednak zachować ostrożność przy interpretacji przepisu. Mianowicie w rozporządzeniu posłużono się pozaustawowym pojęciem „rodzinnego ogródka działkowego”, a ustawa o ROD posługuje się pojęciem „rodzinnego ogrodu działkowego”. Czyni to zasadnym pytanie, czy intencją autorów było objęcie zwolnieniem całego terenu ROD, czy też jedynie terenu działki – potocznie nazywanej „ogródkiem” – czyli obszaru, do którego działkowiec posiada prawo dzierżawy działkowej .

W sensie stricte prawnym kwestia ta jest raczej jasna – brak maseczki podczas pobytu na dowolnym fragmencie ROD, nawet poza „działką”, nie powinien stanowić podstawy do nałożenia mandatu. Ale do tematu warto podejść bardziej zdroworozsądkowo. O ile bowiem na działce jesteśmy względnie bezpieczni, to na terenach wspólnych ogrodu – gdzie łatwiej o kontakt z innymi osobami – należy zachować ostrożność. Zwłaszcza, jeżeli uwzględni się regulację z  § 27 ust. 1 pkt 2) rozporządzenia. Przepis ten nakazuje zakrywanie nosa i ust na  „terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 i 568) oraz na terenie takich nieruchomości o innych formach posiadania”.

Chociaż z uwagi na w/w § 27 ust. 3  pkt 12, można przyjąć, że pojęcie „nieruchomości wspólnych” nie obejmuje „terenu ogólnego ROD, przeznaczonego do wspólnego używania przez osoby korzystające z działek – art. 2 pkt 3 ustawy o ROD”, to dla bezpieczeństwa własnego i innych celowym byłoby zachowywać się na nich w sposób analogiczny, tj. zasłaniać usta i nos.

Niezależnie od rozporządzanie RM, warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi na terenie ROD przepisami wprowadzonymi przez PZD, zarządy ogrodów zostały upoważnione do wprowadzania lokalnych, czasowych ograniczeń w dostępie do terenu ROD dla osób spoza grona działkowców i ich najbliższych rodzin oraz wyłączania części infrastruktury ogrodowej z użytku ( § 7 uchwały KZ PZD 143/2020 w sprawie szczególnych zasad funkcjonowania struktur PZD w związku z ogłoszonym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii).

R.pr. B Piech



czwartek, 8 października 2020

Zebranie Zarządu ROD Azalia w Łodzi w październiku

 Informujemy, że w październiku zebranie Zarządu ROD Azalia w Łodzi odbędzie się 23.10.2020 r. (piątek) w godzinach 16:30 - 18:30.

Od godziny 16:30 do 17:30 będą załatwiane sprawy Działkowców, natomiast od godziny 17:30 do 18:30 nastąpi posiedzenie Zarządu.

sobota, 3 października 2020

45 lecie ROD Azalia w Łodzi

W dniu dzisiejszym na uroczystym posiedzeniu Okręgowej Rady PZD Okręgu Łódzkiego nasz Ogród otrzymał jubileuszowy puchar oraz dyplom z okazji 45 lecia istnienia. W uroczystych obradach uczestniczył Członek Zarządu ROD Azalia w Łodzi. Z okazji tej rocznicy życzymy wszystkim działkowcom urodzajnych plonów oraz udanego wypoczynku w naszym Ogrodzie.




wtorek, 15 września 2020

Spis stanów wodomierzy

Zarząd ROD Azalia w Łodzi informuje, że w dniach od 19.09.2020 r. (sobota) do dnia 30.09.2020 r. (środa) odbędzie się spis stanów zużycia wody na działkach.

poniedziałek, 14 września 2020

INFORMACJA - PRZYPOMNIENIE

 Zgodnie z § 7 Regulaminu ROD na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania.

W razie stwierdzenia naruszenia w/w przepisu wykonana zostanie eksmisja w obecności funkcjonariuszy Policji z III Komisariatu KMP w Łodzi

!!! OGŁOSZENIE - WAŻNE TERMINY - JESIEŃ 2020 !!!

03.10.2020 r., 10.10.2020 r., 17.10.2020 r. (dzień tygodnia: sobota) - w godzinach od 10 do 16 będzie otwarta brama do Ogrodu (17.10.2020 r. - ostatni raz w tym sezonie)

25.10.2020 r. - niedziela - zamknięcie dopływu wody w Ogrodzie

29.10.2020 r.- likwidacja pojemników na odpady zielone i komunalne

15.11.2020 r.- ograniczenie w dostawie energii elektrycznej. Prąd będzie dostępny w godzinach 10:30 - 17:00

04.12.2020 r. - ostatnie posiedzenie Zarządu ROD Azalia w Łodzi w 2020 r.

poniedziałek, 24 sierpnia 2020

Odbiór zdeponowanych przedmiotów z kradzieży

W nocy z 23.08.2020 r. na 24.08.2020 r. w naszym Ogrodzie miały miejsce kolejne włamania. Zostały obrabowane altanki oraz zniszczone drzwi i okna. Skradziono m.in. telewizor, narzędzie, ozdoby ogrodowe, odzież oraz artykuły spożywcze i alkoholowe. Podczas próby ujęcia sprawcy złodziej porzucił część ze skradzionych rzeczy. Po ich opisaniu przez Policję, nieodebrane przedmioty, zostały przekazane do Biura Zarządu. Prosimy o zgłaszanie się osób, którym coś zginęło, celem ich odebrania. 

Również w przypadku stwierdzenia na swojej działce włamania, prosimy o niezwłoczny kontakt z Zarządem oraz powiadomienie Policji.

sobota, 22 sierpnia 2020

Informacja

Informujemy, że kolejne posiedzenie Zarządu odbędzie się w dniu 18 września 2020 roku (piątek) w świetlicy Ogrodu.

poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Społeczna Ochrona Ogrodu

Od dnia 10 sierpnia 2020 r. rozpoczyna patrole nocne Społeczna Ochrona Ogrodu. Chętni do wsparcia obecnej grupy patrolowej proszeni są do zgłoszenia się do Gospodarza Ogrodu.

ZANIEDBANE DZIAŁKI

Krajowy Zarząd PZD wskazał niepokojące zjawiska dotyczące złego stanu zagospodarowania działek.

Zaniedbane działki negatywnie oddziaływają na sąsiednie działki i utrudniają uprawy – są zachwaszczone, są na nich przerośnięte drzewa i krzewy, a stan altanek jest bardzo zły.

Na działkowcu ciążą obowiązki w zakresie:

  1. utrzymania porządku i czystości – § 36 ust. 1 pkt 2 Regulaminu ROD,

  2. korzystania i zagospodarowania działki na zasadach określonych w § 39, § 40 ust. 1, § 50 ust 1, § 56 Regulaminu ROD,

  3. Przestrzegania przepisów § 9 ust. 2 i 3 Regulaminu ROD oraz § 15 Statutu PZD.

Uporczywe wykraczanie przeciwko porządkowi ogrodowemu może stanowić podstawę wypowiedzenia umowy dzierżawy działki.

W przypadku niedotrzymania terminu wskazanego przez Zarząd ROD do usunięcia nieprawidłowości rozpoczyna się proces pozbawienia praw do działki – liczony w ciągu 21 dni od daty wysłania pisma informującego o tym zamiarze.

Ostatnią czynności w takiej sprawie jest wycena działki przez Rzeczoznawcę i wystawienie jej przez Zarząd do sprzedaży.

Sprawa jest ważna i prosimy o jej poważne potraktowanie, bo od powyższych decyzji nie ma odwołania – racja jest po stronie PZD.


DZIAŁKOWCU – JEŚLI NIE BYŁEŚ NA DZIAŁCE PRZEZ OSTATNIE PÓŁ ROKU, ZNACZY ŻE JEST CI ONA NIEPOTRZEBNA...

poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Informacja

W dniu 1 sierpnia 2020 r. o godz. 12:00 zebrała się 6-osobowa Komisja powołana przez Zarząd ROD Azalia w Łodzi w sprawie przeglądu złożonych ofert i ustalenia nabywcy praw do działki nr 298 zgodnie z „ogłoszeniem o sprzedaży”.

Ogółem złożono 6 ofert e-mailem potwierdzone otrzymaniem od nadawcy i 3 oferty złożone listownie do skrzynki pocztowej, z czego jedna oferta w formie elektronicznej i jedna oferta listowna dotyczy tego samego oferenta.

Wybrano oferenta, który zaproponował najwyższą kwotę, ale w przypadki odstąpienia od umowy lub rezygnacji z zakupu – w terminie 7 dni, nabywcą stanie się osoba z drugą najkorzystniejszą dla Ogrodu ceną, o czym powiadomimy oddzielną informacją.



piątek, 24 lipca 2020

OGŁOSZENIE


Prosimy o uwagę!

Od wczoraj grasuje w Ogrodzie złodziej alkoholu i jedzenia, który włamuje się do altanek.
Szkody materialne dotyczą uszkodzeń drzwi lub okien.
Sprzęt ogrodniczy i domowy pozostaje nienaruszony i nie jest obiektem zainteresowania wandala.

Sprawa została zgłoszona na Policję.

Zarząd ROD Azalia w Łodzi

wtorek, 21 lipca 2020

Ogłoszenie o sprzedaży


Zarząd ROD AZALIA w Łodzi ul. ks. J. Popiełuszki 12 ogłasza konkurs ofert na zakup działki nr 298 o powierzchni 300 m2, na której znajduje się domek murowany o powierzchni ok. 15 m2 wraz z tarasem oraz nasadzenia.
Cena wywoławcza: 14.000,00 zł.
Oferty należy składać od dnia 27.07.2020 r. do dnia 31.07.2020 r.
na adres e-mail: rod.azalia@gmail.com
bądź osobiście poprzez wrzucenie zgłoszenia do skrzynki pocztowej znajdującej się na bramie Ogrodu.
OFERTA POWINNA ZAWIERAĆ PROPONOWANĄ CENĘ, DANE OFERENTA ORAZ NUMER TELEFONU.
Oglądanie działki w dniach: 27 – 31.07.2020 r. w godzinach: 12:00 – 16:00 w obecności Gospodarza lub członka Zarządu ROD (tel. 608189169).
Osoba, która zgłosi najkorzystniejszą cenę zostanie o tym powiadomiona przez Zarząd ROD Azalia w terminie 7 dni od zakończenia zbierania ofert i zaproszona do Zarządu celem podpisania umowy dzierżawy działki.

Stan działki:
  • domek murowany o powierzchni ok. 15 m2 z koniecznością opróżnienia go
    z pozostawionego wyposażenia – stan dobry;
  • taras (weranda) w stanie wymagającym całkowitego remontu – w tym uszkodzony dach;
  • prąd i woda doprowadzone na działkę;
  • nasadzenia na działce bardzo gęste (iglaki, krzewy, drzewka owocowe) – wymagają wycięcia lub regulacji (z powodu braku dbałości o nie). Część
    z nich jest uschnięta i połamana. Dojście do domku jest trudno dostępne, ze względu na to, że działka jest bardzo zarośnięta.
Osoby zainteresowane zakupem muszą spełniać następujące warunki:
  1. Mieszkaniec Miasta Łodzi.
  2. Nie posiada żadnej działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (zarówno
    w ROD AZALIA jak i innych ROD).
  3. Wpłacić jednorazowo oferowaną cenę w ciągu 5 dni od daty wyboru oferty.
  4. Uregulować opłaty na fundusz inwestycyjny w wysokości 1.250,00 zł oraz wpisowe
    w wysokości 250,00 zł w terminie
    14 dni od dnia podpisania umowy dzierżawy
    z Zarządem ROD.

Niniejsze ogłoszenie nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Ma ono wyłącznie charakter informacyjny i stanowi zaproszenie do zawarcia umowy dzierżawy.

piątek, 17 lipca 2020

Komunikat specjalny

Informujemy, że w roku bieżącym ze względu na ograniczenia epidemiologiczne nie przewidujemy organizacji corocznego Walnego Zebrania – Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 11.03.2020 r. W związku z tym w roku bieżącym przyjęto na rok 2020, zgodnie z w/w komunikatem opłatę na rzecz ogrodu w wysokości odpowiadającej opłatom, wynikającym z Uchwały Walnego Zebrania w 2019 r.
Celem dokonania właściwej opłaty wraz
z zaliczką na wodę i zużycie prądu (na dzień 30.07.2020 r.) przygotowaliśmy indywidualne rozliczenia dla każdej działki, które prosimy odebrać w dniach:
    1. 25.07.2020 r. (sobota) w godzinach
15:00 – 17:00,
    2. 26.07.2020 r. (niedziela) w godzinach 15:00 – 17:00.
w pomieszczeniach świetlicy na 3 stanowiskach.
Obowiązują maseczki na twarz (nos i usta).
Termin ostateczny zapłaty: 31.08.2020 r.

Zarząd ROD AZALIA w Łodzi

poniedziałek, 13 lipca 2020

Ogłoszenie

Zgodnie z Uchwałą nr 4/05/2020 r. z dnia 22.05.2020 r. Zarząd ROD AZALIA w Łodzi informuje, że opłata inwestycyjna od dnia 01.06.2020 r. wynosi w naszym Ogrodzie 1.250,00 zł i została ustalona na podstawie sporządzonej wyceny szacunkowej budynków i budowli ROD AZALIA w Łodzi przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego. Powyższą opłatę ponosi jednorazowo osoba kupująca działkę. Dodatkowo kupujący opłaca wpisowe w wysokości 250,00 zł.

sobota, 11 lipca 2020

Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 10 lipca 2020 r. w sprawie odpowiedzi Ministerstwa Klimatu dotyczącej programu „Moja Woda” - 10.07.2020

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w dniu 1 lipca 2020 r. ruszył program walki z suszą pn. „Moja Woda”. 16 wojewódzkim funduszom ochrony środowiska zostało przyznanych 100 milionów złotych na udzielanie dotacji do 5 tys. zł, lecz nie więcej niż 80 % poniesionych kosztów wykonania instalacji zatrzymującej wody opadowe oraz roztopowe.

Przypominamy, że na etapie przygotowywania ww. programu tj. w dniu 5 czerwca 2020 r. Prezes PZD – Eugeniusz Kondracki wystąpił do Ministra Klimatu o objecie ww. programem również ROD i działkowców. W swoim piśmie wskazał m.in., że program „Moja Woda” jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla działkowców, którzy pielęgnując roślinność na działkach w ROD, jak również uprawiając warzywa i owoce chcą racjonalnie gospodarować wodą i wykorzystywać dostępne na rynku instalacje umożliwiające zatrzymanie deszczówki, czy też wód pochodzących z roztopów. Jednocześnie wskazał, że dla PZD zrzeszającego ponad 4,6 tys. ogrodów działkowych i ponad milion członków, od kilkudziesięciu lat priorytetowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska i poprawy klimatu, w tym kształtowanie zdrowego otoczenia człowieka. PZD przygotował dla ROD i działkowców szereg programów, mających na celu świadome i rozsądne gospodarowanie środowiskiem naturalnym. Między innymi w 2020 r. przyjął Program Klimatyczny, który porusza takie zagadnienia jak: ochrona zasobów wodnych i przeciwdziałanie suszom, gospodarka odpadami, czyste powietrze, bioróżnorodność i uprawy ekologiczne, odnawialne źródła energii, inicjatywy ekologiczne, suwerenność żywnościowa, działania edukacyjne. Związek prowadzi również szeroką działalność informacyjną oraz edukacyjną na łamach mediów związkowych oraz w wydawnictwach. Wiedza przekazywana jest także poprzez szkolenia i instruktaże prowadzone przez instruktorów ds. ogrodnictwa oraz Społecznej Służby Instruktorskiej. PZD walczy o objęcie działkowców programem „Moja Woda” mając na względzie, że społeczność działkowa - w porównaniu z właścicielami domów jednorodzinnych – nie jest zamożna. Działkowcy to najczęściej seniorzy, ludzie młodzi na dorobku, czy też rodziny z dziećmi. Zdecydowana większość z nich mieszka w blokach, a działka w ROD jest dla nich jedynym miejscem wypoczynku i możliwością uprawy kwiatów, warzyw i owoców. Aby jednak realizować ww. działania, potrzebują oni wody, którą chcą oszczędnie wykorzystywać. Taką możliwość daje im program „Moja woda”, który pozwoli na wsparcie finansowe w wybudowaniu instalacji zatrzymującej wodę opadową oraz roztopową. Jego realizacja w ogrodach działkowych, miałaby zatem korzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale i możliwość rozwijania zdrowych i tanich upraw ogrodniczych, co przełożyłoby się na oszczędności w budżetach domowych.

W dniu 10 lipca 2020 r., Prezes PZD otrzymał odpowiedź od Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu – Adama Guibourge-Czetwertyńskiego, który podziękował za działania podejmowane przez PZD na rzecz ochrony środowiska. W szczególności docenił propagowanie przez PZD postaw i zachowań proekologicznych za pośrednictwem broszur i materiałów związkowych. Jednakże poinformował, że z uwagi, że program „Moja Woda” jest pierwszym ogólnokrajowym programem skierowanym na wsparcie retencji opadowej i roztopowej i ma charakter pilotażowy, jego beneficjentami pozostali wyłącznie właściciele domów jednorodzinnych. Wskazał jednak, że nie można wykluczyć, że ewentualne dalsze wersje programu „Moja Woda” będą adresowane również do podmiotów zbiorowych, również do działkowców lub ich organizacji.

W związku z powyższym pismem, KZ PZD zamierza monitorować działania Ministerstwa Klimatu związane z ewentualnym rozszerzeniem w przyszłości grupy beneficjentów programu „Moja Woda”. Niezależnie od tego planuje w dalszym ciągu wspierać działania działkowców związane z racjonalnym gospodarowaniem wodą na działkach w ROD oraz współuczestniczyć w ewentualnych innych programach umożliwiających otrzymanie dotacji na sfinansowanie urządzeń i obiektów w ROD służących oszczędnej gospodarce wodą i ochronie środowiska.

Jednocześnie dziękuje wszystkim strukturom Związku i działkowcom za kierowanie w imieniu PZD wystąpień do Ministra Klimatu z wnioskiem o objęcie ogrodów i działkowców programem „Moja Woda”!

poniedziałek, 22 czerwca 2020

Wodomierze do wymiany na działkach o niżej wskazanych numerach

Wodomierze do wymiany
Nr działki
Data instalacji
114
19.04.2012
115
04.2012
140
16.03.2017
141
2013
148
06.05.2011
155
2009
221
04.2012
222
21.05.2012
288
04.2012
295
17.04.2012
04
12.04.2012
011
2012
015
04.2012

Zarząd ROD Azalia w Łodzi

Komunikat nr 18

W dniach 1 – 31 lipca 2020 r. odbędzie się kontrola liczników energii elektrycznej, ich sprawności oraz ważności plomb.
Prosimy o udostępnienie pomieszczeń z licznikami.

Osoba odpowiedzialna: p. Wielisław Ziętek, tel. 784 186 386

Zarząd ROD Azalia w Łodzi

czwartek, 18 czerwca 2020

Informacja

Uprzejmie informujemy, że w czasie dyżurów Biura Zarządu nie będą przyjmowane wpłaty gotówkowe.
Obowiązują wpłaty przelewem na konto bankowe ROD Azalia w Łodzi.

Nr konta:
19 1090 1304 0000 0001 3182 4011

wtorek, 9 czerwca 2020

Ogłoszenie - apteczka

Informujemy, że APTECZKA PODRĘCZNA znajduje się
w Biurze Zarządu.

Zarząd ROD AZALIA w Łodzi

Komunikat nr 17/2020 r.




Szanowni działkowicze!

Żyjemy w trudnym okresie, pewnych ograniczeń z powodu epidemii, np. zakazu nadmiernego gromadzenia się czy ograniczenia wyjść z domu.
Prosimy jednak, jeśli jesteście na działce:
    • przycinajcie gałęzie zalegające na ogrodzeniu bądź działce sąsiada,
    • wytnijcie suche, zwiędłe krzewy np. bukszpany zniszczone przez larwy,
    • przytnijcie kwitnącą trawę, która rozsiewa się na inne działki i sięga niejednokrotnie 50 cm.
Może warto odwiedzić własną działkę, jeśli nie byliście na niej w tym roku.
Robiąc porządek na swojej działce pomagasz wszystkim, którzy dbają o ogród. Ładne do niedawna działki, dziś zarośnięte, przedstawiają żałosny widok i irytują waszych sąsiadów.

Zarząd ROD Azalia w Łodzi

poniedziałek, 8 czerwca 2020

PZD wystąpił do Ministra Klimatu o objęcie ROD programem „Moja Woda”

Na początku czerwca b.r. Ministerstwo Klimatu ogłosiło, że od 1 lipca ma ruszyć nowy program pn. „Moja woda”. Program ten ma być przeznaczony na walkę z suszą, a w szczególności dofinansowanie instalacji zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe na nieruchomościach zabudowanych jednorodzinnymi budynkami mieszkalnymi.

W związku z tym, że problem suszy dotyka również terenów ogrodów działkowych, a działkowcy coraz częściej wykazują zainteresowanie wyposażaniem altan i działek w instalacje wpierające oszczędne zagospodarowywanie wody, w dniu 5 czerwca 2020 r. Krajowy Zarząd PZD wystąpił do Ministra Klimatu o objecie ww. programem również ROD i działkowców. Wyraził również chęć uczestniczenia w pracach nad ww. programem.

Poniżej:

1)    Pismo do Ministra Klimatu z dnia 5.06.2020 r.

2)    Materiał na ten temat na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu: https://www.gov.pl/web/klimat/nowy-program-moja-woda--100-milionow-zlotych-na-20-tysiecy-przydomowych-retencji.





czwartek, 4 czerwca 2020

Jak działkowcy dbają o klimat ?

Przed rozpoczęciem dynamicznego rozwoju społeczeństwa, a także infrastruktury niewielka, praktycznie niezauważalna zmiana klimatu nie stanowiła problemu, gdyż była czymś naturalnym. Mimo wahań temperatury natura miała czas na dostosowywanie się i ewolucję. Drastyczny wzrost temperatury wynikający z globalnego ocieplenia jest efektem działania człowieka, w związku z czym i człowiek powinien dołożyć wszelkich starań, aby w jakikolwiek sposób pomóc planecie.
Podstawą dalszego rozwoju ogrodnictwa działkowego, jest kształtowanie warunków, korzystnych dla zdrowia i aktywnego stylu życia, z zachowaniem bezpieczeństwa środowiska przyrodniczego i ochrony zasobów naturalnych. Rodzinne Ogrody Działkowe są nieodzownym elementem miast, czy wsi, gdyż w wielu przypadkach stanowią jedyne „zielone płuca” wśród ogromu zabudowań.
Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski Polskiego Związku Działkowców nieustannie monitoruje wprowadzanie w Rodzinnych Ogrodach Działkowych uchwalonego w dniu 21 kwietnia 2020 roku „Otwartego Programu Klimatycznego PZD”.
Obszarami działania programu są:
I. Ochrona zasobów wodnych
II. Gospodarka odpadami
III. Czyste powietrze
IV. Bioróżnorodność i uprawy ekologiczne
V. Odnawialne źródła energii
VI. Inicjatywy ekologiczne
VII. Suwerenność żywnościowa
VIII. Działania edukacyjne
Działkowcy na swoich działkach aranżują np. ekologiczne zbiornik wody deszczowej. Choć jest to bardzo popularny sposób zbierania deszczówki, to w tym przypadku jest on wielce rozwinięty, a także przemyślany.

środa, 3 czerwca 2020

Wodomierze do wymiany

Na działkach o niżej podanych numerach należy wymienić wodomierze:
37, 40, 50, 56, 66, 88, 114, 115, 116, 128, 131, 132, 140, 141, 148, 155, 162, 204, 212, 221, 222, 225, 244, 278, 279, 287, 288, 289, 295, 301, 04, 05, 06, 07, 010, 011, 015, 018, 033.

piątek, 29 maja 2020

Komunikat nr 16

Zarząd ROD AZALIA w Łodzi zwraca się z prośbą do Rodziców dzieci jeżdżących rowerami po alejkach o zwracanie uwagi na prędkość z jaką się poruszają szczególnie na dojazdach do głównych alejek, gdzie również jeżdżą samochody.

Komunikat nr 15

W związku z rekomendacją MZ dotyczącą możliwości otwarcia placów zabaw informujemy, że plac zabaw w naszym Ogrodzie zostanie otwarty w późniejszym terminie z uwagi na wymóg przeprowadzania dezynfekcji urządzeń. Wiąże się to z obowiązkiem zakupu znacznej ilości płynu do dezynfekcji oraz urządzenia do spryskiwania.

Rodzice i opiekunowie zobowiązani będą do posiadania maseczek zasłaniających usta i nos oraz zachowania dystansu 2 metrów.

wtorek, 26 maja 2020

Wymiana wodomierzy


W miesiącu czerwcu br. winna odbyć się wymiana wodomierzy zainstalowanych w 2012 r. W związku z tym istnieje możliwość skorzystania z wykonania tych prac przez uprawnionych działkowców:
  1. Wielisław Ziętek
  2. Ryszard Krzywnicki
lub wymiany ich we własnym zakresie.
Fakt ten należy zgłosić w/w osobom celem zapisami stanów końcowych wodomierzy i ich zaplombowania.

poniedziałek, 25 maja 2020

Komunikat nr 14/2020 r.

Zarząd ROD AZALIA w Łodzi poniżej podaje terminy posiedzeń Zarządu oraz pracy Biura (w warunkach pandemii):

19 czerwca 2020 r.

17 lipca 2020 r.

21 sierpnia 2020 r.

19 września 2020 r.

23 października 2020 r.

w godzinach 16:30 - 18:30 (posiedzenie Zarządu w godzinach 16:30 - 17:30).

Pojemniki na odpady zielone

Prosimy nie wrzucać plastikowych worków, toreb, różnych pudeł oraz innych odpadów do pojemników na odpady zielone, tj. liście, gałęzie, trawę itp.

środa, 20 maja 2020

Komunikat nr 13/2020 r.

Zarząd ROD AZALIA z Łodzi ul. ks. J. Popiełuszki 12 przypomina wszystkim działkowcom wykonującym prace modernizacyjne altan i zmiany w zabudowie o obowiązku zgłaszania tych zmian na piśmie załączając rysunek zmian. Powyższy wymóg wynika ze stosowania § 45 i 46 Regulaminu ROD.

Ogłoszenie

Posiedzenie Zarządu ROD AZALIA w Łodzi
ul. ks. J. Popiełuszki 12 odbędzie się w dniu 22.05.2020 r. o godzinie 16:30 w Świetlicy Ogrodu.
Powyższe podyktowane jest zachowaniem wymogów sanitarnych.

W tym samym dniu w godzinach 17:30 - 18:30 działkowicze będą obsługiwani w Biurze Zarządu.

Obowiązują maseczki i rękawiczki oraz dezynfekcja rąk.

poniedziałek, 11 maja 2020

Komunikat nr 12/2020 r.

Zarząd ROD Azalia w Łodzi ul. ks. J. Popiełuszki 12 niniejszym przypomina o obowiązku dokonania przez działkowców odczytu stanu liczników energii elektrycznej, którzy nie dokonali opłat w 2019 r. na zakończenie sezonu ogrodowego, tj. w październiku 2019 r. Ostatni zgłaszany stan zużycia energii elektrycznej posiadacie Państwo na kwitach wpłat do kasy ogrodu. Od stanu zużycia energii elektrycznej na dzień odczytu należy odjąć stan poprzedni licznika i tak uzyskaną ilość zużytej energii elektrycznej pomnożyć przez cenę za 1 kilowat w wysokości 0,67 zł - uzyskana kwota stanowi należność do zapłaty. Wpłaty należy dokonać na rachunek bankowy ogrodu.

19 1090 1304 0000 0001 3182 4011

Powyższe nie dotyczy działkowców, którzy na bieżąco w roku ubiegłym dokonali rozliczenia z tytułu zużycia energii elektrycznej.

Na przelewie należy podać tytuł wpłaty, stan licznika energii elektrycznej i numer działki.

czwartek, 7 maja 2020

Wjazd samochodów na teren Ogrodu (od kwietnia 2020 r.)




  1. Samochody osobowe mogą wjechać na teren Ogrodu 2 razy w miesiącu.
  2. Samochody dostawcze mogą wjechać na teren Ogrodu po złożeniu pisma przez działkowca do Zarządu o wyrażenie zgody na wjazd w konkretnie wskazanym terminie.
  3. Ciężar samochodu dostawczego może wynosić maksymalnie 3 tony (np. Fiat Scudo, Renault Trafic, Dacia Dokker, VW Transporter itp.).
  4. Wszelkie zniszczenia rozjeżdżonych alejek i terenów działkowych pokrywa działkowiec, który zgłosił wjazd. 


UWAGA!!! OBOWIĄZKOWA SEGREGACJA ODPADÓW KOMUNALNYCH

1. DUŻE GABARYTY: szafki, drzwi, okna materace, wersalki, krzesła, dywany itp. - nie podlegają składowaniu w pergoli na odpady.
Należy je usuwać we własnym zakresie.
2. Odpady komunalne wrzucane do pojemników bezwzględnie podlegają segregacji.
Kary pobierane przez odbiorcę odpadów, które nie są posegregowane ustalane są od jednego pojemnika i wynoszą 250,00 złotych.
Obciążenie działkowców kwotami kar z tytułu nieposegregowania odpadów komunalnych nastąpi po zakończeniu sezonu w rozliczeniu końcowym.

W dniu 04.05.2020 r. zapłacona została kara za jeden pojemnik odpadów nieposegregowanych - 250,00 złotych.

Komunikat nr 9 Zarządu ROD AZALIA z dnia 18.04.2020 r. dotyczący zasad funkcjonowania BIURA w czasie epidemii

1. Wszelkie informacje dotyczące funkcjonowania ogrodu przekazywane są w formie komunikatów, które umieszczane są na bieżąco na tablicach informacyjnych.
2.Na czas epidemii wprowadzone zostają ograniczenia zapewniające bezpieczeństwo interesantów oraz członków zarządu. Komunikacja bezpośrednia wyłącznie w formie telefonicznej.
Numer telefonu: 664 - 709 - 132
3. Wszelkie zapytania i uwagi należy kierować drogą pisemną - skrzynka pocztowa do korespondencji znajduje się na drzwiach Biura Zarządu.
4. Prace Zarządu ograniczone są co do częstotliwości i ilości osób w Biurze.
5. Najbliższy dyżur Biura planowany jest na dzień 24.04.2020 r. w godzinach od 16:00 do 17:00 w niepełnym składzie Zarządu.
6. Przewidywany dyżur w miesiącu Maj 2020 r. w dniu 22.05.2020 r. w godzinach od 16:00 do 17:00.
7. Przy wejściu do Biura bezwzględnie obowiązują:
- zakrycie ust i nosa maseczką ochronną oraz rękawiczki jednorazowe a także zachowanie odległości 2 metrów pomiędzy osobami,
- klamki są odkażane przez Zarząd , wejście od Biura po jednej osobie.

Niniejszy Komunikat utworzony na podstawie Zarządzenia nr 9/2020 Prezesa PZD
z dnia 15.04.2020 r.

środa, 6 maja 2020

KOMUNIKAT NR 10 Zarządu ROD AZALIA z dnia 18.04.2020 r. dotyczący wnoszenia ZALICZEK na poczet opłat ogrodowych za rok 2020

Z uwagi na brak możliwości odbycia walnego zebrania za rok 2020 ustalona zostaje obowiązkowa zaliczka dotycząca opłaty ogrodowej w wysokości 300,00 złotych.
Wpłat należy dokonywać wyłącznie na rachunek bankowy ROD AZALIA w terminie do dnia 30.05.2020 r.

Nr rachunku: 19 1090 1304 0000 0001 3182 4011

podając: imię i nazwisko działkowca oraz obowiązkowo numer działki.

Adres poczty elektronicznej

Rodzinne Ogrody Działkowe AZALIA posiadają następujący adres poczty elektronicznej:

rod.azalia@gmail.com

Łąka kwietna jako alternatywa dla trawnika


Ogrody działkowe, które jeszcze do niedawna stanowiły wyłączne źródło uzupełnienia i ratowania budżetu domowego poprzez uprawę roślin jadalnych przekształcają się coraz częściej w tereny rekreacyjne. Niemalże na każdej działce większość terenu stanowi trawnik.

Jest to jest sprzeczne z obowiązującą  Ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, w której ustawodawca wskazuje, że zieleń działkowa służy  zaspokajaniu potrzeb działkowca i jego rodziny w zakresie prowadzenia upraw ogrodniczych. Stąd ważne jest poruszanie, na spotkaniach z działkowcami i społecznością lokalną tematu prawidłowego zagospodarowania działki, ekologicznego prowadzenia upraw, suwerenności żywnościowej.

Polski Związek Działkowców wobec nasilających się zagrożeń widocznych w zagospodarowaniu działek rodzinnych, które przekształcają się tylko i wyłącznie w miejsca rekreacji, podjął niezbędne działania w ich obronie. W 2019 roku Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców przyjęła Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin, który ma na celu przywrócenie idei tradycyjnego ogrodnictwa działkowego z powodu ewoluowania sposobu użytkowania działek z typowo produkcyjnego na wyłącznie rekreacyjny. W Programie znajdziemy gotową listę polecanych do uprawy gatunków i odmian roślin ogrodniczych: roślin sadowniczych, warzyw, ziół, roślin ozdobnych, które powinny znaleźć się w każdym ogródku działkowym zamiast trawnika.

W związku z rozwojem ogrodnica pojawiła się również alternatywa dla trawnika w postaci łąki kwietnej. Coraz częściej można zobaczyć takie kompozycje kwietne w dużych miastach. Jest to świetny element jaki można również przenieść na tereny zieleni działkowej.

Susza - zalecenia Krajowego Zarządu PZD dla wszystkich działkowców w ROD






UWAGA SUSZA!  WARZYWA I OWOCE DROŻEJĄ!  POMÓŻ SOBIE SAM!

Zalecenia Krajowego Zarządu PZD

dla wszystkich działkowców w ROD.

1. GOSPODARUJ OSZCZĘDNIE WODĄ Czyli podlewaj tylko to, co tego bezwzględnie wymaga (warzywa, rośliny sadownicze), rezygnując z mniej istotnych nasadzeń. Podlewaj wcześnie rano lub wieczorem, rzadziej, a większymi dawkami wody.

2. ZBIERAJ DESZCZÓWKĘ Z dachu altany 35 m2 można zebrać rocznie nawet 24 tys. litrów wody!

3. ZBUDUJ ZBIORNIK RETENCYJNY Każda kropla się liczy, zatem gromadzenie deszczówki, np. w oczku wodnym, beczkach, zbiornikach jest bezcenne!

4. ZAŁÓŻ NAWADNIANIE KROPELKOWE To niedroga, a najwydajniejsza metoda nawadniania upraw. To się opłaca!

5. ZREZYGNUJ Z TRAWNIKA Zamień go na łąkę kwietną lub stwórz w jego miejscu warzywnik. Pielęgnacja trawnika pochłania przecież mnóstwo wody, nie dając nic w zamian!

6. ZAŁÓŻ WARZYWNIK Uprawiaj zwłaszcza pomidory, ogórki, warzywa liściowe, korzeniowe. To czysty zysk – zbierzesz zdrowe plony prawie za darmo!

7. DBAJ O DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE To z nich uzyskamy własne owoce, nie wydając przy tym ani złotówki!

8. SADŹ GATUNKI JAGODOWE W tym porzeczki, borówki, aronie, świdośliwy, truskawki. To z nich najszybciej zbierzesz pierwsze plony.

9. USTAW KOMPOSTOWNIK Dzięki niemu pozbędziesz się resztek roślinnych, zyskując najwartościowszy nawóz ogrodniczy i to za darmo

10. ŚCIÓŁKUJ ROŚLINY To prosty sposób na zatrzymanie wody w glebie oraz bezchemiczną walkę z chwastami.

11. SEGREGUJ ŚMIECI To konieczność dla każdego, kto dba o przyszłość swojego regionu, kraju, świata.

12. NIE SPALAJ ŚMIECI To szkodliwe dla Ciebie, Twojej rodziny i okolicy.

13. ZREZYGNUJ Z GRILLA Te węglowe mogą być źródłem wielu toksycznych substancji w grillowanym pokarmie. Nie truj dymem siebie i sąsiada!

14. WŁĄCZ SIĘ DO PROGRAMU KLIMATYCZNEGO Zapoznaj się z Programem klimatycznym opracowanym w PZD (dostępny na stronie www.pzd.pl) i działaj świadomie dla dobra wszystkich!

15. KORZYSTAJ Z BEZPŁATNYCH BROSZUR PZD Odbierz w biurze zarządu ROD lub OZ bezpłatne dla działkowców broszury: „Intensywny warzywnik”, „Bądźmy świadomi, bądźmy eko”.

16. STOP DLA CHEMII Chroń swoje rośliny stosując przede wszystkim agrotechniczne metody ochrony, rezygnując z tych chemicznych.

17. DBAJ O OWADY ZAPYLAJĄCE I POŻYTECZNE Bo aby zebrać plony większości warzyw i owoców potrzebujemy ich obecności!

18. CZYTAJ „działkowca” i „Mój Ogródek”! Stale uzupełniaj swoją wiedzę korzystając z aktualnych zaleceń w tych miesięcznikach.

19. REAGUJ Twoja działka jest częścią większej całości – ogrodu. Jego dobro jest wartością wspólną, warto o nie zadbać!

20. WSPIERAJMY SIĘ Włączmy się w akcję wspierania polskich przedsiębiorstw. To od nas zależy, czy przetrwają ten trudny czas pandemii. Kupujmy polskie produkty, wspierajmy lokalne sklepiki, kupujmy gazety i miesięczniki – w tym te nasze, ogrodnicze – „działkowiec” i „Mój Ogródek”. Tylko z Waszą pomocą te czasopisma utrzymają się na rynku i będą dalej służyć Wam pomocą w kolejnych latach! Wspierajmy się, bo teraz ma to szczególnie duże znaczenie!



Krajowy Zarząd PZD

Warszawa, 29 kwietnia 2020 r.

WAŻNE!

WAŻNE TERMINY W 2022 ROKU

06.03.2022 R. - WŁĄCZENIE STAŁEGO DOPŁYWU ENERGII ELEKTRYCZNEJ. 31.03.2022 R. - OTWORZENIE PERGOLII NA ODPADY KOMUNALNE. 01.04.2022 R. - UST...

Komunikaty i ciekawostki dla działkowców